daniel-funes-fuentes-226406-unsplash

Go eco – vol. 2

Jaki to piękne uczucie, kiedy już kilka miesięcy po tym jak zapoczątkowana została akcja #ditchthestraw coraz więcej i więcej kafejek, i restauracji rzeczywiście rezygnuje z plastikowych słomek przyczyniając się do zmniejszenia plastikowych odpadów! Na smacznej drodze mojego życia odwiedzając różne miejsca podniebiennych uciech spotkałam się ze słomkami ze słomy, z makaronu, czy z papieru. To oznacza nic innego jak to, że rzeczywiście można zmieniać otoczenie na lepsze, a każda, nawet najmniejsza zmiana jest ogromnym krokiem w stronę lepszego życia dla nas wszystkich.

Ale przecież bardziej świadome wybory nie kończą się na tym czy weźmiemy słomkę w restauracji czy też ktoś zaskoczy nas jej ekologiczną wersją jest mnóstwo sposobów na to, aby na co dzień być z siebie dumnym i przybić sobie piątkę, że zrobiliśmy dziś coś, co zaowocuje w przyszłości. Czas na kolejną dawkę pomysłów!

# 1 Segreguj śmieci!

Jogurt zjedzony – pudełko, bach do kosza; baton był smaczny, nie ma co zrobić z opakowaniem – bach do kosza; można tak w nieskończoność wymieniać rzeczy, które codziennie lądują w śmietniku. Wyeliminowanie odpadów jest raczej niemożliwe, ale można wyrzucać je z głową. Z pewnością dla wielu osób zastanawianie się przed wyrzucaniem śmieci należy do zupełnie bezsensowych czynności, ponieważ i tak wszystkie zmiesza się w śmieciarce więc po co to wszystko? I tu pierwszy błąd, przepisy w większości miast w Polsce nakazują, aby konkretne śmieci były odbierane przez jedną śmieciarkę. I w końcu wiadomo po co co roku dostajemy obszerną rozpiskę w jakie dni, które odpady są zbierane.

#2 Eliminuj!

Już chodzisz z własną siatką na zakupy, pamiętasz o tym żeby nie pakować warzyw i owoców w jednorazówki, o czym wspominałam w innej notce, teraz zrób kolejny krok.

Zamiast kanapkę do szkoły pakować w folię aluminiową, schowaj ją do pudełka wielokrotnego użytku. Nie wygenerujesz śmieci, a dodatkowo przekąska na pewno nie zmiażdży się w torbie czy plecaku brudząc przy okazji wszystko co jest w środku. Same plusy!

Kupując nowe kosmetyki zastanów się czy tym razem nie wybierzesz kremu, który jest w szklanym opakowaniu. Jak się skończy wyrzucisz do odpowiedniego pojemnika i oddasz do recyklingu.

Wiem, że nie zawsze się da, ale kupuj nabiał i mięso luzem, a nie w plastikowych opakowaniach. Zmniejszysz ilość generowanych śmieci.

#3 Meat free Monday!

15 proc. gazów cieplarnianych na świecie pochodzi z masowej produkcji zwierząt przeznaczonych na ubój. To więcej niż CO2 wydzielane przez wszystkie środki lokomocji świata razem więcej. A może by tak być cool, przyłączyć się do Paula McCartneya i zostać wegetarianinem chociaż na jeden dzień w tygodniu? Sam Paul już od lat jest wegetarianinem, a także wraz ze swoją córką Stellą McCartney zapoczątkował akcję Meat Free Monday, która uświadamia jakie skutki zdrowotne i środowiskowe ma rezygnacja z mięsa choć raz w tygodniu.

Nie ma na co czekać, ja zaczynam już dziś! Lecę gotować curry z kalafiora! Ahoj, Matko Ziemio – oddychaj głęboko!

Leave a Comment