sun

Międzynarodowy Dzień Słońca

Od czasu do czasu lubię sobie zajrzeć do kalendarza świąt nietypowych żeby sprawdzić cóż ciekawego mogłabym świętować właśnie dziś! I jak się okazuje 3 maja to nie tylko dla nas Polaków święto Konstytucji 3 Maja, ale także Międzynarodowy Dzień Słońca!
Święto ustanowione w Stanach Zjednoczonych przez prezydenta Jimmiego Cartera, zwanego również „Królem fistaszków” (czyżby ustanowił to święto, ponieważ słońce jest potrzebne do ich wzrostu?). Nic bardziej mylnego – święto słońca ma zwrócić uwagę odnawialne źródła energii, szczególnie energię solarną oraz na kwestie ochrony środowiska.

Moc Słońca

Dzięki Słońcu w ogóle istnieje życie na Ziemi, aż dziw, że dopiero w 1978 r. doczekało się ono swojego święta w nowoczesnym świecie. Słońce od pradawnych dziejów było w centrum zainteresowania człowieka – praktycznie każda cywilizacja miała bóstwa solarne – w starożytnym Egipcie jednym z głównych bogów był Re – bóg Słońca, w starożytnej Grecji uosobieniem słońca był Helios, a w starożytnym Rzymie – bóg Sol. Już starożytni wiedzieli, że to właśnie Słońce odpowiada za uprawy, urodzaj lub nieurodzaj dlatego też bogowie Słońca byli jednymi z ważniejszych w hierarchii kultu.
Współczesne podejście do świętowania Dnia Słońca nie ma wiele wspólnego z antycznymi wierzeniami, jednak z naszymi przodkami łączy nas jedno – życie, które bez Słońca byłoby na Ziemi niemożliwe. Dzisiaj dzięki technologii wiemy, że energia słoneczna to nie tylko element konieczny w procesie fotosyntezy, ale też jedno ze źródeł najczystszej energii elektrycznej. I właśnie szczególnie kwestia promowania energii solarnej przyświecała Carterowi i jego doradcom przy ustanowieniu Międzynarodowego Dnia Słońca.

Energia solarna

Jednym z odnawialnych źródeł energii – takich, do których mamy niekończący się dostęp jest energia solarna. Panele słoneczne z ogniwami fotowoltaicznymi automatycznie konwertują promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Pierwsze skojarzenie z energią słoneczną to z pewnością dach pokryty panelami fotowoltaicznymi lub wielkimi farmami słonecznymi rozsianymi po całym świecie. Ale ta technologia jest nam dużo bliższa niż się wydaje – jest właściwie wszędzie! Oto kilka przykładów z życia, w których do zasilania wykorzystywana jest właśnie energia słoneczna.

#1 Kalkulator
Pamiętam, że jako dziecko zawsze zastanawiałam się co to za małe okienko w dziwne paski znajdujące się poniżej wyświetlacza w kalkulatorze – a to właśnie mały panel fotowoltaiczny wspomagający zasilanie kalkulatora.

#2 Lampy miejskie
Coraz więcej miast w Polsce modernizuje swoje oświetlenie i inwestuje w lampy zasilane słońcem. Wymiana starej technologii na nową z pewnością jest kosztowna, ale w perspektywie lat jest świetną inwestycją. Dlaczego nie korzystać z energii dostępnej cały czas i zwracać się ku ekologicznym rozwiązaniom?

#3 Lampki solarne
Któż nie zachwyca się uroczymi lampkami w ogrodzie, które mienią się kolorowymi światełkami? One też zasilane są energią słoneczną. Ładują się w dzień, kiedy dosięgają je promienie słoneczne i cieszą oko wieczorową porą.
To tylko kilka przykładów wykorzystania energii solarnej w codziennym życiu, jest ich o wiele, wiele więcej. Wystarczy tylko rozejrzeć się dookoła i z pewnością znajdziemy kolejne.

Słońce to radość

Czymże byłoby święto Słońca bez wspomnienia o wielkiej frajdzie jaką sprawia nam słoneczna pogoda. Bo choć Słońce świeci nieustannie cały czas z tą samą siłą to obrót naszej planety sprawia, że najpiękniejsze pełne rozkosznego ciepła dni przypadają na wiosnę i lato – ulubione pory roku większości z nas. To wtedy wszystko budzi się do życia i my również. Mamy więcej energii, chęci do działania, a ciepłe promienie Słońca potrafią przegnać nawet najgorszy humor.
Ja uwielbiam leniwe popołudnia, kiedy mogę wsiąść na rower i muskana Słońcem pędzę przed siebie. Uwielbiam też usiąść w kafejce w środku dnia, sączyć dobrą kawę i przez dłuższą lub krótszą chwilę rozkoszować się ciepłem Słońca. Rozkoszować się właśnie tą chwilą, być tu i teraz. Cóż chyba działam tak samo jak panele słoneczne i ładuję się wystawiając buzię do Słońca!

Słonecznego dnia i spójrzcie dziś z uśmiechem w niebo!

Tags: No tags
9

Leave a Comment